ŠPORTOVÉ LYŽE

Nudíte sa už na allroundovkách? Chcelo by viac šťavy? Ak si ešte netrúfate na pretekárske lyže, určite odporúčame prejsť na tie športové. Ak milujete rýchlu jazdu a upravené zjazdovky, sú tým pravým pre Vás.

 

Pripravte sa ale na zmenu v hmotnosti lyží - ŠPORTOVKA sú v porovnaní s allroundovými lyžami pomerne ťažké, lebo majú tvrdšie a pevnejšie konštrukcii.

 

Krátky alebo dlhý oblúk?

 

Máte radšej skôr krátky oblúk alebo preferujete ten dlhý? Pri športových lyží si môžete vybrať. Polomer oblúka meria tzv. Rádius (slalomky cca 8-13 metrov, lyže pre obrovský slalom 15-25 metrov). Lyže majúce nižšiu rádius sú ľahko točivé a lepšie sa s nimi zatáča. Slalomové lyže sú spravidla viac vykrojené, aby ľahko zatáčali, lyže pre obrovský slalom sú naopak málo vykrojené.

 

Zvláštnou kategóriou sú lyže pre skicross. Skicrossovky sú tvrdé lyže pre adrenalínový šport, pri ktorom je trať je nastavená tak, aby suplovala náročný prírodný terén. Takže sú prítomné všetky skokanky, nerovnosti, rôzne druhy zákrut pod. Kompromisom medzi cross a carvingovým štýlom sú cross-carving lyže alebo supercross modely (napr. Od Atomic).

 

Ako teda vybrať športové lyže pre vás?

 

1. Ako dlhý oblúk jazdíte? Ak ste si navykli skôr na kratšie oblúky, sú pre vás slalomové lyže tie pravé. Slalomové lyže by mali byť o 5 až 20 cm nižšia ako vaša postava.

2. Ak ste skôr začiatočníkom alebo mierne pokročilým, voľte mäkšie lyžu a nižšie rádius, aby pre vás bolo ľahké zatáčať.

3. Pokiaľ naopak jazdíte dlhý oblúk cez celú zjazdovku, voľte lyže pre obrovský slalom. Tieto lyže môžu byť dlhé ako vaša postava a pokojne aj trochu dlhšia. Lyže pre obrovský slalom ale odporúčame iba pokročilým lyžiarom kvôli horšie točivosti.