HISTÓRIE LYŽOVANIA

Lyžovanie sa bezpochyby radí medzi najobľúbenejšie zimné športy. Pritom málokto vie, že lyže sú na svete už dlho! Ich dnešná podoba a využitie pre šport, rekreáciu a zábavu sa ale začali vyvíjať až od druhej polovice 19. storočia.

 

1. Pôvod lyží

Hlavným účelom lyží minulých storočí boli doprava a lov. Dokonca patrili aj k vojenskému vybaveniu! Vyvinuli sa zo snežníc, vďaka ktorým bol pohyb v nepriaznivých podmienkach ľahšie. Taky chránili nohu a udržiavali stabilitu tela. Postupnými zmenami a vylepšeniami sa z úžitkového predmetu, akým bezpochyby lyže pôvodne boli, stal svetový športový fenomén.

 

 

telemarkové lyže

Za otca moderného lyžovania možno považovať Nora Sondre Norheima. Vďaka jeho vynálezu nového druhu viazania, ktoré umožňovalo pri zjazde zatáčať, sa z lyží rýchlo stáva dopravný prostriedok číslo jedna. Norheimovo viazanie držalo nohu iba v jej špičke. Štýl zatáčanie sa označoval ako telemarkový (podľa kraja, kde Norheim žil), a bol zameraný na dlhý oblúk.

 

Skialpové lyže Matyáša Žďárského

Ďalší vývoj viazanie na seba ale nenechal dlho čakať. Ďalší typ priniesol Čech Matyáš Žďárský. Tieto lyže sú už pripevnené pätou k lyžu a vďaka tomu lyžiar lepšie zatáča. Začína sa éra skialpového lyžovania. Telemarkové a skialpové lyže

 

 

Lyžiarske topánky si taky prešli svojimi zmenami. Pôvodný kožený materiál a šnurovanie sa zmenilo na plastový skelet a prackové zapínanie až v druhej polovici 20. storočia (!). S touto revolučnou novinkou prišla vtedy firma LOWA. Dnes je táto firma súčasťou nadnárodného holdingu Tecnica. Patrí k nej značky ako Rollerblade či Nordica a jej lyžiarske topánky sa radí medzi najpredávanejšie na svete. Lyžiarske topánky Lyže, viazanie a lyžiarky ale nie sú to jediné, čo je pri lyžovaní dôležité. Samozrejmosťou je teplé oblečenie a palice, ale v neposlednom rade je to lyžiarska prilba, ktorá chráni hlavu pred zranením. V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, už prilby povinné sú (hoci len pre deti do 15 rokov). Nosenie prilby však neuškodí ani ľuďom starším. Podľa štatistických údajov totiž práve prilby znižujú možnosť úrazu hlavy na polovicu. Lyžiarske prilby Chcete sa dozvedieť ešte viac? Veľmi zaujímavé video o histórii lyžovania nájdete tu: Odporúčame!