HISTÓRIA KOLIESKOVÝCH KORČUĽ

HISTÓRIA kolieskových korčúľ
Každý si dnes naplno užíva zábavy, ktorú mu prinášajú kolieskové korčule, ale kládol si niekedy taký človek otázku, kde a kedy sa nápad na korčule s kolieskami zrodil? Pátral som a skúmal a vyskúmali som meno John Joseph Merlin. Tento belgický hodinár a vynálezca priniesol svetu niekoľkoraké dôležitých vynálezov, medzi nimi práve i spomínané kolieskové korčule. Mimojiné sa zaslúžil o vylepšenia v oblasti hudobných nástrojov a vybudoval svoje vlastné múzeum, kde dával na obdiv svoje nové vynálezy. A k propagáciu svojho múzea často používal kolieskových korčúľ, ktoré objavil v roku 1760. Pre predstavu je to doba teplomerov majstra Fahrenheita, bleskozvodov Benjamina Franklina alebo napríklad očkovanie Edward Jenner. Existujú záznamy o skoršom vynálezu korčúľ, avšak meno vtedajšieho vynálezca nám nie je známe, preto sa vynález prisudzuje tomuto mužovi. Premýšľate Ak nad tým, ako asi vyzerali prvé korčule, predstavte si obyčajný železný plát s ručne vyrezávanými drevenými kolieskami.

 

Prvé patentované korčule mali 3 kolieska v rade, odtiaľ názov in-line korčule (in line = v rade), kolieska bola zhotovená z kovu, dreva či slonoviny a bola veľmi ťažko ovládateľná na tvrdom povrchu. Neskôr pridali vynálezcovia z Londýna, Viedne a Paríža ďalšie kolieskové korčule rôznych konštrukcií s odlišnými formáciami koliesok, avšak hlavný koncept zostal zachovaný. V roku 1840 sa rozhodol majiteľ hostinca The Corse Halle Tavern v Berlíne pre zaujímavý pokus a síce, že vybaví svoje čašníkov korčuľami. Londýn roku 1857 sa stal dôležitým pre otvorenie prvých plôch vyhradených pre inline korčule. V zápätí došlo aj na výmenu koliesok v podobe vulkanizovanej gumy.

 

Roku 1884 môžeme poďakovať za patent guľôčkového ložiska, ktorý spôsobil úplný prevrat vo výrobe in-line korčúľ. Monopol vo výrobe korčulí mala vtedy americká spoločnosť Richardson Ball Bearing and Skate Company, ktorá zásobovala väčšinu inline pretekárov. Konštrukcia korčúľ vyrábaných touto spoločnosťou zaujímala dvojradové posadenie 4 koliesok, ktoré zostalo populárny až do posledných chvíľ 20. storočia. Potom prišiel čas pre bratov Olsonovy z Minessoty, ktorí zdokonalili pôvodný koncept korčúľ a dodali im lepšiu stabilitu a manévrovateľnosť vďaka kvalitným materiálom. Neskôr založili známu firmu Rollerblade, ktorá pretrvala dodnes a v dnešnej dobe je jedným z najväčších predajcov in-line korčulí a príslušenstvo.

 

21. storočia už prináša pohodlné a rýchle in-line korčule, s ktorými máme sami skúsenosti a buďme radi, že žijeme v dobe, v akej žijeme, inak by náš koníček bol oveľa ťažšie prevádzkovaný. Tým, ktorým sa náš článok páčil, ďakujeme za pozornosť a do budúcnosti sa vynasnažíme písať čo najviac a čo najlepšie.